1. KUS VABAD TÖÖKOHAD END PEIDAVAD?

Paremad šansid on tööotsijal, kes uurib kõiki võimalusi. Inimene, kes proovib tööd leida ühe kanali kaudu, kitsendab potentsiaalsete töökohtade ringi. Järgnevalt väike ülevaade võimalustest tööpakkumiste leidmiseks.

1. Töötukassa teenindusbürood
Enesestmõistetavalt leidub tööpakkumisi Töötukassa teenindusbüroodes. Kõrgharidust nõudvad töökohad on siin alaesindatud, palju rohkem võimalusi on oskustöölistele (ehitus, toitlustus, masinaehitus), müüjatele, koosteliinitöötajatele, autojuhtidele.

2. Tööportaalid
Eesti suurtes interneti tööportaalides (cv.ee, cvkeskus.ee, ekspressjob.ee) on kokku umbes 10 000 töökuulutust. Märkimist väärib ka sait rahandusministeerium.ee/et/avalikud-konkursid, mis avaldab avaliku sektori tööpakkumisi. Üle-euroopalisi tööpakkumisi vahendab Töötukassa juures portaal eures.ee. Samuti kogub populaarsust „tööampse“ pakkuv GoWorkaBit.

3. Trükiajakirjandus
15 aastat tagasi oli trükiajakirjandus veel töökuulutuste põhimeedium. Viimasel kümnendil on tööpakkumised ajalehtedest vähehaaval kokku kuivanud, kuulutajad on aga üle kolinud interneti tööportaalidesse. Sellest olenemata on töökuulutusi ka trükitud ajalehtedes, eelkõige kohalikes päevalehtedes ja tasuta kuulutustelehtedes.

4. Tööbörs
See on ainus koht, kus tööjõuturg füüsilisel kujul eksisteerib ja kus tööotsijad saavad lühikese aja jooksul paljude tööandjatega kontakteeruda. Reeglina korraldavad tööbörse suuremad omavalitsused nagu Tallinn, Tartu ja Pärnu koostöös Töötukassaga. Tööbörsidelt otsivad uusi töötajaid peamiselt Eesti mõistes suured ettevõtted.

5. Virtuaalne tööbörs
Olemas on ka virtuaalsed tööbörsid, näiteks Monster ja EURES või saksakeelsele turule orienteeritud XING. Nende pakkumistega saab tutvuda internetis. Nii on võimalik leida virtuaalseid lette, kus saab avaldada oma CV ja esitada personalitöötajatele kiirsuhtluslahenduse teel küsimusi. Ka siin jahivad uut tööjõudu suured rahvusvahelised firmad.

6. Personaliotsingufirmad, tööjõu vahendajad, värbajad
Kes need veel on? Personaliotsingufirmade (tööjõu vahendajate ja rentijate) hulgas tuntud nimed on Rentmyskills, Renditoojoud ja Manpower, samuti ka GoWorkaBit.
Nende kuulutused ilmuvad tavaliselt ka nende oma veebilehel ja tööportaalides.

Tipp- ja keskastme juhtide värbajate seas on suured tegijad näiteks Korn/Ferry, Neumann International, Egon Zehnder, Spencer&Stewart, Hill International, Spengler-Fox ja Pendl&Piswanger. Kokku otsivad nad aastas umbes 300–400 inimest. Nad ei reklaami ennast ega avalda töökuulutusi, vaid tegutsevad enamasti otseotsingu meetodil, st helistavad otse potentsiaalsetele või huvipakkuvatele kandidaatidele.

7. Ettevõtete veebilehed
Suuremate ja tuntumate ettevõtete veebilehtedel on vabade töökohtade rubriik. Seal avaldatakse vabade töökohtade kuulutusi ja oodatakse andmebaasi jaoks elulookirjeldusi.

8. Sotsiaalmeedia
Tööpakkumisi leidub ka Facebookis ja LinkedInis. Peale selle on soovitatav vaadata ja meeldivaks märkida Facebookis asutatud töökohagruppe.

9. Nähtamatu tööturg
Ametlikult väljakuulutamata töökohad moodustavad spetsialistide sõnul üle poole kõigist töövõimalustest. Need täidetakse soovituste põhjal. Suurtes rahvusvahelistes firmades on selleks loodud eraldi programm vastavate stiimulitega. Kui töötaja pakub kellegi vabale kohale välja ja tema soovitatud kandidaat osutub valituks, saab soovitaja rahalise preemia.
Suurtes rahvusvahelistes firmades on tavaline ka töökuulutuste avaldamine kõigepealt sisevõrgus, insaideritele. Kui n-ö maja seest sobivat kandidaati ei leita, alustatakse otsingut väljastpoolt.

Artikli koostas ZOLTÁN KARÁCSONY, tööturuspetsialist

Europassi CV saad kiiresti ja lihtsalt koostada veebivormi kaudu, nii et juba mõne minuti pärast oled valmis minema virtuaalsele tööbörsile. Kui sa sooviksid hakata tööd otsima hästi ettevalmistunult, ära unusta ka seda, et Euroopa valmisolekupassis saad personalitöötajate jaoks korrastada kõik oma tähtsad dokumendid (CV, tunnistused, soovituskirjad, keeleeksamitunnistused jne).