1. KUS VABAD TÖÖKOHAD END PEIDAVAD?

Paremad šansid on tööotsijal, kes uurib kõiki võimalusi. Inimene, kes proovib tööd leida ühe kanali kaudu, kitsendab potentsiaalsete töökohtade ringi. Järgnevalt väike ülevaade võimalustest tööpakkumiste leidmiseks.

1. Töötukassa maakondlikud osakonnad

Eesti üks suurimatest tööpakkumiste vahendajates on Eesti Töötukassa, kes avaldab tööpakkumisi oma kodulehe kaudu ja maakondlike osakondades kohapeal. Kuus avaldatakse keskmiselt 5000 tööpakkumist üle Eesti. Enim võimalusi pakutakse oskustöölistele (nt teenindus- ja müügitöötajad, masinaoperaatorid jne) aga samuti leiab pakkumisi ka spetsialistidele ja juhtidele erinevates sektorites.

2. Tööportaalid

Eesti suurtes interneti tööportaalides (cv.ee, cvkeskus.ee, ekspressjob.ee, kandideeri.ee) on kokku umbes 10 000 töökuulutust. Märkimist väärib ka sait rahandusministeerium.ee/et/avalikud-konkursid, mis avaldab avaliku sektori tööpakkumisi.  Samuti kogub populaarsust „tööampse“ pakkuv GoWorkaBitÜle-euroopalisi tööpakkumisi vahendab Töötukassa juures portaal eures.ee. Euroopa tööalase liikuvuse portaalis eures.europa.eu on avaldatud ligikaudu 4 000 000 tööpakkumist 32 Euroopa riigist.

3. Trükiajakirjandus

15 aastat tagasi oli trükiajakirjandus veel töökuulutuste põhimeedium. Viimasel kümnendil on tööpakkumised ajalehtedest vähehaaval kokku kuivanud, kuulutajad on aga üle kolinud interneti tööportaalidesse. Sellest olenemata trükitakse töökuulutusi ka tuntumates üleriigilistes ajalehtedes, aga ka kohalikes kohalikes maakonna, linna ja vallalehtedes.

4. Töö- ja karjäärimessid

See on ainus koht, kus tööjõuturg füüsilisel kujul eksisteerib ja kus tööotsijad saavad lühikese aja jooksul paljude tööandjatega kontakteerudaning kohtuda tööandjatega silmast-silma. Töötukassa korraldab igal aastal koostöös kohalike omavalitsustega ja ettevõtjatega ligi paarkümmend töö- ja karjäärimessi Eesti erinevates maakondades, lisaks virtuaalseid online-töömess, kus saab messi toimumise ajal ka tööandjaga vestelda ning osaleda töötubades. Täpsemalt saad uurida www.toomess.ee.

5. Virtuaalsed töömessid

Lisaks töötukassa poolt Eestis läbiviidavale online-töömessile on olemas ka rahvusvahelisi virtuaalsed töömesside keskkondi, näiteks Monster ja EURES või saksakeelsele turule orienteeritud XING. Nende pakkumistega saab tutvuda internetis. Nii on võimalik leida virtuaalseid lette, kus saab avaldada oma CV ja esitada personalitöötajatele netisuhtluse teel küsimusi. Siin jahivad uut tööjõudu pigem suured rahvusvahelised firmad.

6. Personaliotsingufirmad, tööjõu vahendajad, värbajad

Personaliotsingufirmade (tööjõu vahendajate ja rentijate) hulgas tuntud nimed on Rentmyskills, Renditoojoud ja Manpower, samuti ka GoWorkaBit.
Nende kuulutused ilmuvad tavaliselt nende oma veebilehel ja ka tööportaalides.

Tipp- ja keskastme juhtide värbajate seas on suured tegijad näiteks Korn/Ferry, Neumann International, Egon Zehnder, Spencer&Stewart, Hill International, Spengler-Fox ja Pendl&Piswanger. Kokku otsivad nad aastas umbes 300–400 inimest. Nad ei reklaami ennast ega avalda töökuulutusi, vaid tegutsevad enamasti otseotsingu meetodil, st helistavad otse potentsiaalsetele või huvipakkuvatele kandidaatidele.

7. Ettevõtete, eriala- ja kutseliitude veebilehed

Suuremate ja tuntumate ettevõtete veebilehtedel on vabade töö- ja praktikakohtade rubriik. Seal avaldatakse vabade töökohtade kuulutusi ja oodatakse andmebaasi jaoks elulookirjeldusi. Kutseliidud vahendavad oma valdkonna ettevõtete või liikmete kaudu laekunud tööpakkumisi.

8. Sotsiaalmeedia

Tööpakkumisi leidub ka Facebookis, LinkedInis ja teistes levinud sotsiaalmeedia platvormidel. Facebookis on soovitatav vaadata ja meeldivaks märkida  tööpakkumiste gruppe. Uue lahendusena on Facebookis ka eraldi tööpakkumiste otsingusüsteem.

9. Nähtamatu tööturg

Ametlikult väljakuulutamata töökohad moodustavad spetsialistide sõnul suure osa kõigist töövõimalustest. Need täidetakse isiklike kontaktide ja soovituste põhjal. Sektorites, kus on suur spetsiifiliste oskustega töötajate vajadus (nt IT), on selleks loodud eraldi programmid. Kui töötaja pakub kellegi vabale kohale välja ja tema soovitatud kandidaat osutub valituks, saab soovitaja rahalise preemia.
Suurtes ettevõtetes on tavaline töökuulutuste avaldamine kõigepealt sisevõrgus oma töötajatele, et julgustada ka töötajate sisemist liikumist.. Kui n-ö maja seest sobivat kandidaati ei leita, alustatakse otsingut väljastpoolt.

Artikli koostas ZOLTÁN KARÁCSONY, tööturuspetsialist


Europassi CV saad kiiresti ja lihtsalt koostada veebivormi kaudu, nii et juba mõne minuti pärast oled valmis minema virtuaalsele tööbörsile. Kui sa sooviksid hakata tööd otsima hästi ettevalmistunult, ära unusta ka seda, et Euroopa valmisolekupassis saad personalitöötajate jaoks korrastada kõik oma tähtsad dokumendid (CV, tunnistused, soovituskirjad, keeleeksamitunnistused jne).


Artiklit aitasid toimetada Eesti Töötukassa karjäärispetsialistid.